لیگ MOSIBIT رده سنی 10-6 سال

شناسنامه لیگ

گروه سنی مجار : 6 تا 10 سال
تعداد اعضای هر تیم : 2 تا 4 نفر
تعداد روز های مسابقه : 2 روز
نکته :هر تیم می تواند 2 تا 4 نفره باشد و در هر تیم حداقل یک فرد به عنوان بزرگتر باید به کمیته مسابقات معرفی شود.

مقدمه

یکی از آرزو های بشر، زندگی بر روی کره ای دیگر است، با بیشرفت تکنولوژی و وخیم تر شدن شرایط سکونت بر روی زمین، در سال های اخیر این فکر، قوت بیشتری پیدا کرده است .
با بررسی های انجام شده سیاره مریخ بهترین گزینه برای سکونت انسان است، زیر شباهت های زیادی به زمین دارد مانند :
هر روز در مریخ 24 ساعت، 39 دقیقه و 35 ثانیه است که به مدت زمان هر روز در زمین ( 24 ساعت) خیلی نزدیک است.
محور چرخش مریخ، 25.19 درجه انحراف دارد که بسیار به انحراف محور زمین نزدیک است ( 23 درجه)
جو دارد و فشار هوای مناسبی در مریخ گزارش شده است ضمن اینکه وجود جو باعث تعادل دمایی بهتر شب و روز نیز می شود.
اما خاک نا مناسب، جو ضعیف و دمای کم باعث ایجاد چالش هایی برای  سکونت بشر در مریخ شده است، امروزه سازمانی های فضایی بزرگی در حال سرمایه گزاری برای ایجاد شرایط مناسب برای سکونت انسان بر روی سیاره مریخ هستند.یکی از چالش های مهم، خانه هایی است که توان مقابله با شرایط جوی مریخ را داشته باشند.
در مسابقه ملی 2020 Mossibit می خواهیم خانه ای برای سکونت در مریخ بسازیم، در ادامه به قوانین و شرایط مسابقه خواهیم پرداخت.
 
 
 

طرح مسئله

چالش های زیر در طراحی خانه ای برای سکونت در مریخ باید حل شود :
تولید انرژی یکی از مسائل مهم در مریخ است، خانه ها تا حد ممکن باید کم مصرف باشند.
به دلیل خاک نا مناسب، طوفان های شن شدیدی در مریخ اتفاق می افتد، خانه ها باید در مقابل باد شدید و گرد و غبار نیز  مقاوم باشند.
پیاده سازی ساده و سریع و همچنین قابل بازیافت بودن خانه نیز از دیگر دغدغه های سازمان های فضایی در زمینه ساخت خانه در مریخی است.
هر خانه بایدحداقل 50 سانتی متر ارتفاع داشته باید.
مجموعه باشگاه رباتیک باغ کتاب تهران به عنوان سرمایه گزار، در هنگام پذیرش به هر تیم مبلغی به عنوان سرمایه اولیه برای ساخت خانه اختصاص می دهد، تیم ها می توانند لوازم مورد نیاز برای ساخت را از مدیر فروش مجموعه خریداری کنند. تیم های می توانند با فروش فکر و یا محصول به باقی تیم ها به توافق، هزینه ای از تیم مقابل در یافت کنند. اما هیچ سرمایه ی دیگری به جز سرمایه اولیه هر تیم از سمت مجموعه تخصیص داده نخواهد شد.
فروشگاه ، تمامی لوازم لازم مانند، انواع چسب، قیچی، مقوا و ... را برای فروش عرضه می کند و تیم ها نمی توانند از وسایل دیگری برای ساخت استفاده کنند و حتما باید از فروشگاه خریداری کنند. برای قسمت برق و الکترونیک، ماژول هایی با عنوان Mossibit طراحی و ساخته شده که شرکت کنندگان تنها می توانند از این ماژول ها استفاده کنند ( اطلاعات ماژول ها در ادامه آورده شده است و در جلسه توجیهی نیز معرفی انجام می شود)

امتیازدهی

در نهایت، نمایشگاهی از خانه های ساخته شده ترتیب داده شده و  سازه ها توسط بازدیدکنندگان امتیاز دهی می شوند و امتیاز هر تیم بر اساس امتیاز داده شده توسط بازدید کنندگان و امتیاز داده شده توسط تیم داوران محاسبه می شود. تیم ها می توانند از روش های مختلفی مانند ارائه، تبلیغ و ... برای جذب رای  استفاده کنند.
به هر بازدید کننده برگه ای شامل نام تیم ها داده خواهد شد که می توانند با انتخاب هر نام به آن تیم رای دهند، بازدید کننده پس از بازدید و راانتخاب تیم مورد نظر، رای خود را در صندوقی مخصوص و مهر و موم شده می اندازد، در پایان تیم ها بر اساس تعداد رای داده شده امتیازی از 100 خواهند گرفت ( بر اساس درصد رای).
هیت داوران به صورت تخصصی موارد زیر را مورد بررسی قرار خواهد داد و امتیاز را محاسبه خواهند کرد.
ردیف
عنوان امتیاز
حداکثر امتیاز
1
مصرف انرژی
15
2
هزینه پیاده سازی و ساخت
15
3
زیبایی و خلاقیت
30
4
کارگروهی
20
5
مهارت ارائه
20
جمع کل
100
در نهایت مجموع امتیاز داوران و بازدیدکنندگان، به عنوان امتیاز هر تیم منظور خواهد شد.
 در پایان روز اول محل استقرار هر تیم با نظارت داوران لیگ قرنطینه شده و در روز بعد با ارائه کارت مسابقات قابل گشایش است.
 
 
mositto cup 2023