لیگ آردوینو پیشرفته

سناریو لیگ آردوینو پیشرفته :
رده سنی مجاز : 11 الی 18 سال
تذکر : ربوآموزانی که ترم سوم آردوینو را نگذرانده اند با توجه به چارت آموزشی دانش علمی  و مهارت های لازم را نیاموخته اند .
جدول زمان بندی تقریبی مراحل مسابقه :
شماره
گام
زمان بندی
1
ورود به محوطه مسابقه و توضیحات اولیه
10:30 _ 10
2
حل سوالات برنامه نویسی و تعیین جایگاه شروع
11 _ 10:30
3
تست تعقیب خط و آماده سازی ربات ها برای مراحل اولیه
12 _ 11
4
مسابقه ی تعقیب خط
12:30 _ 12
5
نهار و استراحت
13:45 _ 12:45
6
آماده سازی تیم ها
14 _ 13:45
7
مرحله ی خروج
14:30 _ 14
8
محرمانه
*15:30
9
استراحت
15:45 _ 15:30
10
مصاحبه فنی
17 _ 15:45
11
محرمانه
18:45 _ 17
12
پایان رسمی مسابقه
20
 
 
با سلام و احترام
ربوآموزان گرامی توجه نمایید که شرکت در این لیگ نیازمند رباتی از پیش ساخته است که می بایست با هم تیمی هایتان پیش از مسابقه ساخته باشید و در روز مسابقه تنها فرصت هایی برای تست و کالیبراسیون در اختیارتان قرار خواهد گرفت ، برای ساخت ربات محدودیتی در استفاده از میکروکنترلر های خاص و یا ماژول های متفاوت وجود ندارد ، اما ربات ها در ابتدای مسابقه توسط داوران بررسی می شوند و نباید هیچ گونه خطر و قطعه ی نامناسبی برای افراد و محل برگزاری مسابقه داشته باشند!
همچنین بدین وسیله ی کمیته ی مسابقات تاکید می کند که ربات ها می بایست ساخت خود ربوآموزان باشد و تیم هایی که در مصاحبه ی فنی حداقل امتیاز مطلوب را کسب نکنند بطور کامل از دور مسابقات و رده بندی حذف می شوند .
هر تیم می بایست یک نفر از اعضای خود را به عنوان کاپیتان معرفی کند ، که در زمان مسابقه ی نهایی ربات بر روی زمین اصلی مسابقه در صورتی خرابی ربات و یا نیاز به شروع مجدد تنها کاپیتان تیم مجاز است با اجازه ی داور ربات را بردارد ، هم چنین در برخی مراحل وظایف خاصی برعهده ی کاپیتان تیم است .
ابعاد مجاز ربات :
 حداکثر طول و عرض و ارتفاع ربات 20 سانتی متر می باشد .
  1. مرحله نخست :
تمامی ربوآموزان می بایست حداقل یک ربع پیش از زمان شروع رسمی مسابقه ، در محل حضور داشته باشند ، سپس راس ساعت 10 همزمان با اعلام مسئولین برگزاری مسابقه تیم ها و اعضایشان به ترتیب وارد محوطه ی برگزاری می شوند ، درست پس از ورود کاپیتان هر تیم می بایست از داخل جعبه ای که در کنار ورودی قرار دارد ، یک گوی را خارج کرده ، شماره ی درج شده بر روی گوی ، میز کار هر یک از تیم ها را تعیین می کند ، پس از وارد شدن تمامی تیم ها و با اعلام داور اول مسابقه مبنی بر شروع مسابقه ، تمامی تیم ها می بایست پاکت نامه ای که بر روی میزشان قرار گرفته است را باز کرده و دستور العمل گام به گام مسابقه و قوانین را به دقت مطالعه نمایند .
سپس از حل سوالات برنامه نویسی قرار گرفته در نامه مسابقه به طور رسمی آغاز شده و پاسخ سوالات همانطور که در دستور العمل نوشته خواهد شد ، جایگاه اولیه ی ربات ها را برای آغاز حرکت در زمین مسابقه تعیین خواهد کرد .
برای مثال اگر در زمین مسابقه 4 جایگاه برای شروع موجود باشد ممکن است این مرحله به شکل زیر باشد :
_ برنامه ای بنویسید که اعداد فرد بین 12000 و 14000 را باهم جمع کرده و حاصل را بر روی سریال مانیتور نمایش دهد ، اولین رقم بین صفر تا چهار از سمت راست عدد حاصل جمع نمایش داده شده جایگاه شروع ربات شماست .
حداکثر زمان تمامی تیم ها برای حل سوال و رسیدن به جواب و دریافت تایید از داور مسابقه 20 دقیقه می باشد.
امتیاز بندی :
تیمی که در پنج دقیقه ی نخست به جواب برسد 40 امتیاز ، در پنج دقیقه ی دوم 35 امتیاز ، در پنج دقیقه ی سوم 25 امتیاز و در پنج ثانیه ی چهارم 15 امتیاز دریافت می کند ، چنانچه در پنج دقیقه ی بعدی نیز تیمی به پاسخ نرسد با کسر 30 امتیاز به مرحله ی بعد منتقل می شود .
 
تذکر :
در داخل پاکت هر تیم 1 کارت با نشان S1 وجود دارد که هر تیم بدان معنی است که پس از گذشت 15 دقیقه درصورتی که هنوز سوال حل نشده باشد،کاپیتان تیم با ارائه ی کارت به راهنمای مسابقه ، می تواند یک راهنمایی دریافت نماید .
 
  1. تعقیب خط :
در این مرحله هر ربات از جایگاهی که شماره ی آن در مرحله ی قبل تعیین شده است شروع به حرکت و تعقیب خط می کند تا به خط پایان برسد .
در قسمتی از مسیر تعقیب خط یک تونل وجود دارد که ربات باید در داخل آن نیز به تعقیب خط ادامه دهد و با وجود تاریکی داخل تونل خط را گم نکند !
 
نمونه ای از زمین احتمالی مسابقه :
 
قوانین :
عرض خط مشکی بین 1 الی 2 سانتی متر می باشد .
حداکثر زاویه ی انحراف ادامه ی خط از امتداد فعلی آن 90 درجه می باشد ( بنابر تشخیص داور و یا در شرایط خاص ممکن است این زاویه افزایش یابد ، همچنین مسیر ممکن است شامل انحنا ، زیگزاگ یا تقاطع ( چهارراه ) باشد .
همچنین ممکن است خط دارای بریدگی هایی حداکثر به طول 5 سانتی متر باشد .
حداکثر زمان مجاز برای تعقیب خط 4 دقیقه می باشد .
  1. در این مرحله ربات در قسمت ورودی روشن شده و شروع به حرکت می کند تا از خروجی خارج شود ، تمام این عملیات می بایست به طور خودکار انجام شده و اعضای تیم به هیچ عنوان نباید در حرکت ربات دست داشته باشند .
عرض راهرو در تمام طول مسیر 30 _ 35 سانتی متر خواهد بود .
حداقل ارتفاع دیوار ها 15 سانتی متر خواهد بود .
هم چنین در طول مسیر ربات تا خروجی نوار هایی به عرض ( ضخامت ) 2 سانتی متر و با حداقل فاصله ی 5 سانتی متر از هم قرار دارند که ربات باید آنها را شمارش کرده و تعداد شمارش شده ( میزان ذخایر سیاره ) را بر روی LCD خود نمایش دهد .
تذکر : خروج تا خطوط خط چین امتیاز اصلی این مرحله ها را برای تیم به ارمغان می آورد اما خروج کامل تا نقطه ی پایان به طور صحیح امتیاز اضافی برای تیم خواهد داشت .
حداکثر زمان برای اتمام این مرحله برای هر تیم 3 دقیقه می باشد .
برخورد ربات با دیوار امتیاز منفی خواهد داشت .
نمونه ای از تصویر زمین مسابقه :
 
  1. مصاحبه فنی و چالش بداهه :
این بخش پرسش و پاسخی پیرامون روند ساخت ربات ، وظیفه ی هر یک از اعضای تیم در طی روند ساخت ربات و هم چنین سوالاتی درباره ی علت و نحوه ی عملکرد قطعات و ماژول های نصب شده بر روی ربات می باشد ، برای مثال اینکه از چه نوع درایور موتوری در ساخت رباتتان استفاده کرده اید ؟ ویژگی های آن چیست ؟ و.. .
در نهایت با تشخیص مصاحبه کنندگان ممکن است چالش و سوالی با زمان مشخصی برای حل به تیم واگذار شود تا کد آن را نوشته و بر روی ربات آپلود کنند و به حل چالش بپردازند ؛ لازم به ذکر است که چالش مطرح شده از نظر سخت افزاری  به چیزی فراتر از سخت افزار مورد نیاز برای حل مراحل اصلی مسابقه احتیاج ندارد .
mositto cup 2023