لیگ آردوینو مقدماتی

سناریو و قوانین لیگ آردوینو مقدماتی :
رده سنی مجاز جهت ثبت نام : ( 8 تا 14 سال )
خلاصه ای از سناریو ی مسابقه :
گروهی از سازمان فضایی موسیتو به سیاره ای به نام MO_278 برای بررسی امکان زیست و زندگی بر روی آن اعزام شده اند ، شما به عنوان عضوی از گروه می بایست مراحل مختلف ماموریت را پشت سر گذارید ! موفق باشید 🙂
جدول زمان بندی تقریبی مراحل مختلف مسابقه ( پنجشنبه 22 اسفندماه 1398 )
آیتم
زمان بندی تقریبی روز مسابقه
ورود تیم ها به محوطه مسابقات و توضیحات اولیه
11 _ 10
حل سوالات برنامه نویسی
12_ 11
نهار و استراحت
13:30 _ 12:30
راه اندازی اولیه قطعات و سنسور ها
14:30 _ 13:30
آمادگی برای مرحله ی بعد
15 _ 14:30
مرحله ی پرتاب
15:20 _ 15
جمع آوری بسته های انرژی
15:30 _ 15:20
محرمانه
15:50 _ 15:30
آماده سازی برای جستجوی منابع
16 _ 15:50
ردگیری منابع
16:30 _ 16
محرمانه
18 _ 16:30
مصاحبه فنی
19:20 _18
پایان مسابقه
20
 
توضیحات روند برگزاری :
  1. تمامی تیم ها می بایست یک ربع پیش از شروع زمان رسمی مسابقه در ساعت 10 صبح در محل برگزاری مسابقات حضور داشته باشند ، از ساعت 10 صبح با خواندن اسامی اعضای هر تیم ، تیم از ورودی تعبیه شده وارد شده و یکی از اعضای تیم می بایست یکی از گوی هایی که در جعبه ی کنار ورودی اصلی قرار داده شده است را بصورت اتفاقی برداشته و شماره ی درج شده بر روی گوی محل و میز کار تیم را مشخص می کند.
  2. پس از استقرار تمامی تیم ها در جایگاه های مشخص شده و با اعلام داور اول مسابقه تمامی تیم ها می بایست پاکت قرار گرفته بر روی میز مقابل خود را برداشته و محتویات ( نامه ) داخل آن را به دقت مطالعه نمایند ، که این نامه شامل مراحل مسابقه و راهنمای گذراندن مراحل می باشد ، در بخش اول همین نامه پنج سوال برنامه نویسی از سطح آسان تا متوسط قرار گرفته است که ربوآموزان پس از مطالعه ی هر سوال می بایست کد آن را در سیستمی که در اختیارشان قرار گرفته است بزنند و خروجی صحیح را دریافت کرده و به داور مربوطه پاسخ نهایی هر سوال را نشان داده و در صورت تایید داور پاسخ را یادداشت نمایند .
 
تذکر 1 : تمام مدت زمان انجام این مرحله حداکثر یک ساعت می باشد.
تذکر 2 : در صورتی که هر پنج سوال در مدت کمتر از یک ساعت و اتمام این مرحله به درستی حل شوند ، تیم می تواند از داور تقاضای سوال اضافه کند .
به میزان سوالات حل شده لوازم و تجهیزات بیشتری برای مراحل بعدی در اختیار تیم قرار خواهد گرفت .
 
مثالی از سوالات مطرح شده :
_ برنامه ای بنویسید که اعداد بین 1150 و 1250 را با یکدیگر جمع کرده و حاصل را بر روی سریال مانیتور نمایش دهد .
_ برنامه ای بنویسید که نام هر یک از اعضای گروه در یک سطر در سریال مانیتور چاپ شود .
 
3_ پس از بازگشت ربوآموزان از زمان استراحت راه اندازی اولیه قطعات و سنسور های زیر آغاز می شود و ربوآموزان پس از راه اندازی هر کدام از سنسور ها با اعلام به داور و دریافت تایید و امتیاز مربوطه می توانند به راه اندازی المان های دیگر بپردازند .
لیست سنسور ها و قطعاتی که باید راه اندازی شوند :
1_ LED  ( برنامه ی ال ای دی چشمک زن )
2_  Buzzer
3_ پتانسیومتر
4_ LDR
5_ Servo motor ( حرکت متناوب از 0 تا 180 درجه و بالعکس )
 
تذکر 1 : زمان ربوآموزان برای این بخش تنها 45 دقیقه می باشد .
تذکر 2 : تمامی قطعات و المان ها در داخل یک پالت بر روی میز تیم های شرکت کننده قرار خواهد داشت .
تذکر 3 : بدیهیست شرکت کنندگان می بایست تسلط لازم و کافی را برای راه اندازی این قطعات و سنسور ها داشته باشند.
  1. در مرحله ی بعد هر تیمی با دیواری ساخته شده از مکعب هایی کوچک مواجه می شود که می بایست با ابزاری که توسط مسئولین برگزاری مسابقه در اختیار تمامی تیم ها قرار می گیرد ، آن را تخریب کنند تا منابع و مخازن سیاره کشف شود! پشت دیوار بلوکی چیده شده خطوطی با فواصلی نظیر 5 ، 10 ، 15 یا 20 سانتی متر از دیوار ، قرار دارد که هر چقدر بلوک های تخریب شده دورتر افتاده باشند امتیاز بیشتری خواهد داشت.
هم چنین در بین بلوک های دیوار تعدادی LED به عنوان بسته های انرژی وجود دارد ، که تیمی که موفق به تخریب بیشتر دیوار شود می تواند بسته های بیشتری به دست آورد و امتیاز بیشتری کسب کند ، در نهایت هر تیم می بایست ال ای دی های جمع آوری شده اش را روشن کرده تا این مرحله را با موفقیت پشت سر گذارد .
  1. در این مرحله هر تیمی یک نقطه به عنوان مرکز جستجوی منابع خود کشف می کند ، با توجه به ابزار آلاتی که در اختیار تیم ها قرار داده می شود ، هر تیم موظف است بازویی به اندازه ی شعاع دایره ای که مرکز آن را کشف کرده است بسازد که متصل به یک موتور باشد و با استفاده از پتانسیومتر حرکتش کنترل گردد ، در سر این بازو ، تیم ها می بایست با استفاده از سنسور مناسب تعداد منابع موجود در ناحیه را شناسایی کنند .
راهنمایی:
دایره ای با مرکز و شعاعی معلوم وجود دارد که بر روی قسمت هایی از محیط فرضی دایره نوار هایی مشکی رنگ وجود دارد که شما باید با استفاده از حرکت بازوی خود و شمارش آن ها و نمایش تعداد کشف شده با روشی که در روز مسابقه اعلام می شود میزان منابع فسیلی موجود در سطح سیاره را اعلام کنید .
  1. این مرحله آخرین مرحله ی عملیاتی مسابقه پیش از شروع مصاحبه فنی می باشد و تمام اطلاعات و جزئیات آن در همان روز مسابقه اعلام می گردد.
  2. پس از زمان استراحت اعلام شده ، آخرین بخش مسابقه یعنی مصاحبه ی فنی آغاز شده و به ترتیب تیم ها برای انجام مصاحبه فنی دعوت می شوند .
              توضیحات تکمیلی : در این بخش از ربوآموزان درباره ی نحوه ی عملکرد سنسور ها ، ماژول ها و قطعات مختلف ، شماتیک مدار و الگوریتم کلی برنامه های متنوع پرسش به عمل می آید تا سطح دانش علمی آنها نیز مورد ارزیابی دقیق تر واقع شود.
کمیته ی فنی مسابقات موسیتوکاپ
دهم بهمن ماه 1398
mositto cup 2023